Verschenen: ‘Altijd raak’, biografie over spits Ruud Geels
Ruud Geels.
De hele familie Geels was gisteravond uiteraard aanwezig en de kleinzonen droegen respectievelijk een shirt van PSV, Ajax en Feyenoord omdat Geels voor alle drie de clubs heeft gevoetbald én overal scoorde. AZ-trainer Louis van Gaal, zijn voormalige ploeggenoot bij Sparta, schreef het voorwoord en kreeg het eerste exemplaar overhandigd. Geels (59) was een fenomeen tussen 1965 en 1983, een goalgetter pur sang. De man die altijd op de juiste plaats stond. In achttien jaar profvoetbal - Telstar, Feyenoord, Go Ahead, Club Brugge, Ajax, Anderlecht, Sparta, PSV, NAC - maakte de geboren Haarlemmer 605 goals in 741 officiële duels. Hij werd vijfmaal topscorer van Nederland. Vier keer achter elkaar bij Ajax, eenmaal bij Sparta. Van 1981 tot 1983 voetbalde hij voor PSV, waar hij in seizoen 1981-1982 vijftien goals maakte in 27 wedstrijden. In die periode liep hij zelfs een hele tijd één-op-één, samenspelend met Van de Kerkhof en Thoresen. In zijn twintig interlands scoorde Geels elf doelpunten. Op het WK in 1974 zat Geels wel bij de selectie, maar kwam hij niet in actie.
Zittend op de onderste rij, tweede van rechts.
Anekdotes
Geels heeft jarenlang geweigerd mee te werken aan een biografie. Als huisschilder, vader van twee oud-topsoftbalsters - Luciënne en Chantal - en grootvader van vier kleinkinderen had en heeft hij het goed met zijn Lida, met wie hij al op zijn 19de trouwde. “Ik hoefde niet zonodig weer op de voorgrond.” Maar toen hij in 2006 op bezoek was bij Theo Vaessen, een bevriende Limburgse journalist, begon Geels op een regenachtige middag te vertellen. Spontaan. Hij hield niet meer op. Geels was uren aan het woord over zijn leven als goalgetter in het topvoetbal; de ene anekdote nog boeiender dan de andere. “Toen zei Theo: Ruud, dit móet in een boek. Al doe je het maar voor je kleinkinderen. Ik ben blij dat ik het gedaan heb. Ik kon eindelijk mijn verhaal kwijt.”
De kleinzoons droegen shirts van de clubs waar hij zelf speelde.
Andere kant van de medaille
De biografie over Ruud Geels - 24 jaar na zijn afscheid - gaat uiteraard voor een groot deel over scoren en juichen. Maar ook over de andere, minder blinkende kant van de medaille. Geels, de arbeidersjongen, was een harde werker met een uitzonderlijk gevoel voor het maken van doelpunten, maar geen glamourboy. Eigenlijk was hij een antiheld. Aardig, bescheiden, sociaal. De klein die dinsdagavond het PSV-shirt droeg is overigens een échte fan en verheugt zich er zeer op om in het Philips Stadion een wedstrijd van zijn favoriete club te zien, waar zijn opa begin jaren 80 voetbalde.
Bij het boek zit ook een dvd met de mooiste doelpunten van Ruud Geels
Bronnen: Haarlems Dagblad, Voor rood-wit gezongen, internet boekhandel Van Stockum, Frans Mantel, Wikipedia
© PSV NV
| volgende |


